Idea Smart City jest stosunkowo nowym, bardzo szerokim, a także dynamicznie rozwijającym się pojęciem. Obejmuje ona całość tematów wpływających na efektywniejsze, oszczędne i harmonijne zarządzanie zasobami miejskimi. W tym aspekcie pojawiają się kolejne terminy, takie jak: Smart Grid, Smart Lighting, systemy e-governemnt, Smart Metering, Smart Medic itp.
Wszystkie te rozwiązania mają jeden wspólny cel - wykorzystywanie nowoczesnych technologii i narzędzi, tak aby usprawnić funkcjonowanie instytucji, przedsiębiorców, klientów, mieszkańców – jednym słowem – całych miast.
Działania w tym zakresie podejmowane są od wielu lat i rozwijają się wraz z postępem technologii informatycznych i komunikacyjnych. Aktualnie przybierają natomiast one formę bardziej zorganizowaną i zharmonizowaną.
Jednym z najbardziej podstawowych obszarów funkcjonalnych Smart City jest obszar technologiczny, który obejmuje części składowe wpływające na efektywne i optymalne zarządzanie infrastrukturą miejską. Do nich zaliczamy między innymi:
- systemy sterowania oświetlaniem ulicznym (wymierne oszczędności, podniesienie efektywności funkcjonowania i serwisowania oświetlenia, bezpieczeństwo i elastyczność systemu, pozytywny wpływ na środowisko naturalne),
- systemy monitoringu wideo (podniesienie bezpieczeństwa i komunikacji z mieszkańcami),
- intelignetne systemy parkowania (krótszy czas przejazdu, zwiększenie efektywności finansowej funkcjonowania parkingów, zapewnienie wykorzystania miejsc dla niepełnosprawnych przez uprawnione pojazdy),
- systemy sterowania i informacji transportu publicznego, systemy sterowania ruchem ulicznym,
- systemy monitorowania prywatnych wykonawców usług publicznych (podniesienie efektywności realizacji usług publicznych),
- systemy do pomiaru i zarządzania mediami (m.in. energia, woda),
- systemy raportujące informacje środowiskowe, pogodowe,
- IoT (Internet of Things) – Internet przedmiotów (możliwość sterowania i monitorowania różnorodnych urządzeń i systemów za pośrednictwem sieci komputerowej, przy pomocy wykorzystania jednego urządzenia).
Wszystkie wymienione powyżej systemy pozwalają na gromadzenie dużej ilości danych, informacji, które następnie wykorzystywane są do oszczędnego i efektywnego zarządzania zasobami miejskimi. Każdy z nich zawiera również aspekty wpływające pozytywnie na ochronę środowiska, a także bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania mieszkańców oraz przedsiębiorców.
W związku z rosnącymi wymogami, w dziedzinie racjonalnego zarządzania środowiskiem naturalnym oraz koniecznością optymalizacji kosztów funkcjonowania jednostek miejskich zastosowanie systemów Smart City staje się coraz bardziej popularne, a w przyszłości będzie wręcz nieuniknione.
Specjaliści firmy ENIS zagwarantują Państwu:
- pomysł na optymalne i funkcjonalne rozwiązania Smart City,
- wykonanie kompleksowego projektu technicznego,
- dobór optymalnych i oszczędnych urządzeń,
- montaż, instalację, uruchomienie i monitoring całego systemu.
Jeżeli są Państwo zainteresowani usługami firmy ENIS w zakresie Smart City, prosimy o kontakt.