Energia słoneczna
Grupa ENIS
projektowanie instalacji elektrycznych

Instalacje
elektryczne

Bezpieczeństwo i wygoda w połączeniu z trwałością to właściwie zaprojektowane instalacje. 
Czytaj więcej...
oświetlenie

Oświetlenie

Właściwie zaprojektowane oświetlenie to połączenie komfortu, użyteczności oraz bezpieczeństwa...
Czytaj więcej...
projektowanie architektoniczne

Architektura

Architektura to nasza pasja. Projektując zwracamy uwagę na energooszczędność oraz komfort.
Czytaj więcej...
kogeneracja

Kogeneracja

Kogeneracja to wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej przy maksymalnym ograniczeniu strat...
Czytaj więcej...
Mapa natężenia energii słonecznej w Polsce.
Energia słoneczna

Energia słoneczna uważana jest za najbogatsze i jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej na Ziemi. Jej wykorzystanie przynosi znaczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dostępność tego źródła jest jednak uzależniona od lokalnych warunków pogodowych, cyklu dobowego i cyklu rocznego Słońca.

Ilość energii jaka dociera do nas w postaci promieni słonecznych mierzy się poprzez wyznaczenie tzw. natężenia promieniowania słonecznego. Dla Polski jest to przedział w granicach 900 – 1200 kWh/m2. Są to wartości zbliżone do osiągów Niemiec czy północnej Francji a większe niż np. w Danii czy Szwecji, gdzie energia słoneczna jest z powodzeniem przetwarzana w energię elektryczną i cieplną.

Wykorzystanie energii słonecznej pozwala zaoszczędzić do 70% kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W zimie przy centralnym ogrzewaniu może pokryć nawet do 60% kosztów tradycyjnej energii. Dodatkowo zastosowanie energii słonecznej w gospodarstwach domowych pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii jak również skutecznie zabezpieczyć się przed następstwami coraz wyższych cen pozostałych nośników energii. Istnieje również możliwość zamiany promieniowania słonecznego na prąd elektryczny przy pomocy ogniw fotowoltaicznych. Tą technologię można z powodzeniem zastosować w przypadkach zasilania elektrycznego instalacji informacji sygnalizacyjnej i ostrzegania (światła sygnalizacyjne, kolejowe, drogowe, lotnicze, morskie, systemy sterowania i automatyki, budki telefoniczne, lądowe i morskie radiolatarnie, boje sygnalizacyjne, światła na szczytach wież, kominów, wysokich budynków, gór) jak również w przypadkach zasilania elektrycznego systemów komunikacji i łączności (np. przenośne oraz stałe nadajniki i odbiorniki radiowe i telewizyjne, stacje przekaźnikowe, telefonia komórkowa).

Zakłada się, że ceny ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego będą rosły a rynek polski nie dysponuje stosunkowo tanią energią z elektrowni atomowych. Sytuacja komplikuje się dodatkowo w związku z uwolnieniem cen tradycyjnie uzyskiwanej energii. Wobec takich założeń instalacje słoneczne stają się bardzo konkurencyjną formą inwestycji, z wysoką stopą amortyzacji i rosnącą szybkością zwrotu kosztów.

Istnieje możliwość dofinansowania inwestycji, które pozwolą uzyskać 15 – 20% udział źródeł odnawialnych w produkcji energii czyli zgodny z najnowszymi zaleceniami Komisji Europejskiej. Dotacje unijne na lata 2007 – 2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obejmują kwotę 37,6 mld euro (ok. 42 proc. całości środków polityki spójności w Polsce), z tego na działania bezpośrednio związane z OZE (Odnawialne Źródła Energii) przeznaczono ponad 880 mln euro.

Co możemy zaoferować:

  • kompleksowe poprowadzenie inwestycji w zakresie produkcji energii elektrycznej lub cieplnej,
  • wykonanie koncepcji, dobór odpowiednich kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem,
  • pomoc w zawieraniu ewentualnych umów o sprzedaż energii, uzyskanie odpowiednich pozwoleń,
  • przygotowanie biznes planu oraz pomoc w pozyskaniu dofinansowania z funduszy krajowych czy europejskich,
  • możliwość zrealizowania koncepcji budowy elektrowni słonecznej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykorzystaniem energii słonecznej oraz pozyskaniem funduszy na ww. inwestycje, prosimy o kontakt.

Oświetlenie

projektowanie oświetlenia
Połączenie komfortu i użyteczności z pięknem architektury oraz otoczenia z uwzględnieniem efektywności energetycznej oświetlenia.

Kogeneracja

kogeneracja
Kogeneracja pozwala na obniżenie kosztów produkcji energii elektrycznej i ciepła na obszarze jej stosowania.

Systemy p.pożarowe

instalacje ppoż
System Sygnalizacji Pożarowej ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowników budynków.

Instalacje elektryczne

projektowanie instalacji
Instalacje elektryczne zaprojektowane przez ENIS to wysoka jakość, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Instalacje teletechniczne

instalacje teletechniczne
Instalacje teletechniczne to niezbędne element każdego budynku użyteczności publicznej, przemysłowego oraz zamieszkania zbiorowego.

Automatyka budynkowa (BMS)

instalacje bms
BMS pozwala na sterowanie oraz kontrolę parametrów systemów budynkowych, np. oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja itp.

Fotowoltaika

fotowoltaika
Obsługa inwestycji w zakresie wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej.

Architektura

architekt
Realizacja projektów architektonicznych budownictwa przemysłowego oraz komunalnego i indywidualnego.

Bezpieczne przejście dla pieszych

bezpieczne przejscieZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

ENIS Sp. J.wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.