Energia wiatrowa
Grupa ENIS
projektowanie instalacji elektrycznych

Instalacje
elektryczne

Bezpieczeństwo i wygoda w połączeniu z trwałością to właściwie zaprojektowane instalacje. 
Czytaj więcej...
oświetlenie

Oświetlenie

Właściwie zaprojektowane oświetlenie to połączenie komfortu, użyteczności oraz bezpieczeństwa...
Czytaj więcej...
projektowanie architektoniczne

Architektura

Architektura to nasza pasja. Projektując zwracamy uwagę na energooszczędność oraz komfort.
Czytaj więcej...
kogeneracja

Kogeneracja

Kogeneracja to wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej przy maksymalnym ograniczeniu strat...
Czytaj więcej...
Mapa wiatrów w Polsce.
Energia wiatrowa

Energia wiatrowa jest wykorzystywana od tysięcy lat jako źródło darmowej siły napędowej czy transportowej. Obecnie najpopularniejszym sposobem wykorzystania wiatru w sektorze energetycznym są elektrownie wiatrowe, które produkują energię elektryczną. Elektrownia wiatrowa może przyjąć postać jednego wiatraka o mocy np. 20 kW i służyć do zaspokajania potrzeb pojedynczego gospodarstwa domowego. Często jednak powstają całe farmy wiatrowe czyli sprzężone zespoły wiatrakowe, które mogą produkować energię o mocy np. 50 MW.

Polska charakteryzuje się podobnymi warunkami wiatrowymi jak Niemcy czyli europejski lider rozwiązań wykorzystujących to źródło do produkcji energii elektrycznej. Szacuje się, że nawet 2/3 obszaru Polski posiada korzystne warunki wiatrowe. Niestety pozostajemy daleko w tyle za osiągnięciami niemieckimi, a wskaźnik wykorzystania wiatru jako źródła energii jest jeden z najniższych w Unii Europejskiej. Oczywiście ważne są lokalne warunki klimatyczne i terenowe, które wpływają na wyniki pomiarów wiatru w danym regionie w skali roku. To warunkuje opłacalność inwestowania w elektrownie wiatrowe na danym terenie. Minimalna prędkość wiatru potrzebna do pracy wiatraka to 2-4 m/s. Maksymalna bezpieczna – 25 m/s.

Do najważniejszych korzyści ekologicznych płynących z wykorzystania elektrowni wiatrowych zaliczyć należy brak emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, brak emisji SO2, NOx i pyłów do atmosfery, brak powstawania odpadów stałych, gazowych, odorów i ścieków, brak zanieczyszczenia wód i gleby, brak degradacji terenu i strat w obiegu wody, które mają miejsce przy produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach i elektrociepłowniach. Ponadto wiatr stanowi niewyczerpalne i odnawialne źródło energii, technologia pozbawiona jest ryzyka zastosowania np. awarii reaktora, z jakim związane jest wykorzystanie energetyki atomowej, wykorzystanie wiatru nie powoduje spadku poziomu wód podziemnych, które towarzyszy wydobyciu surowców kopalnych (węgla).

Wśród najważniejszych korzyści społecznych i gospodarczych wspomnieć należy o braku kosztów paliwa (źródło pozbawione ryzyka wahań cen paliw, pozwalające na wyeliminowanie wpływu wahań cen paliw na gospodarkę), rozwoju nowych technologii i innowacji, dywersyfikacji źródeł energii i zmniejszeniu uzależnienia od importu energii, w szczególności od importu surowców, a przez to wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, zabezpieczeniu przed nadmiernym wzrostem cen energii wytwarzanej przez konwencjonalne źródła, rozwoju infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii i wpływie na zrównoważony rozwój monitorowany przez organy Unii Europejskiej.

Co możemy zaoferować:

  • kompleksowe poprowadzenie inwestycji w zakresie produkcji energii elektrycznej z wiatru,
  • dobór odpowiedniego terenu pod elektrownie wiatrowe,
  • pomoc w zawieraniu umów o dzierżawę trenu, uzyskanie odpowiednich pozwoleń,
  • zorganizowanie pomiarów wiatru,
  • uzyskanie niezbędnych dokumentów warunkujących przyłączenie do sieci energetycznej,
  • przygotowanie biznes planu oraz pomoc w pozyskaniu dotacji z funduszy krajowych czy europejskich.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykorzystaniem energii wiatrowej oraz pozyskaniem funduszy na ww. inwestycje, prosimy o kontakt.

Oświetlenie

projektowanie oświetlenia
Połączenie komfortu i użyteczności z pięknem architektury oraz otoczenia z uwzględnieniem efektywności energetycznej oświetlenia.

Kogeneracja

kogeneracja
Kogeneracja pozwala na obniżenie kosztów produkcji energii elektrycznej i ciepła na obszarze jej stosowania.

Systemy p.pożarowe

instalacje ppoż
System Sygnalizacji Pożarowej ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowników budynków.

Instalacje elektryczne

projektowanie instalacji
Instalacje elektryczne zaprojektowane przez ENIS to wysoka jakość, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Instalacje teletechniczne

instalacje teletechniczne
Instalacje teletechniczne to niezbędne element każdego budynku użyteczności publicznej, przemysłowego oraz zamieszkania zbiorowego.

Automatyka budynkowa (BMS)

instalacje bms
BMS pozwala na sterowanie oraz kontrolę parametrów systemów budynkowych, np. oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja itp.

Fotowoltaika

fotowoltaika
Obsługa inwestycji w zakresie wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej.

Architektura

architekt
Realizacja projektów architektonicznych budownictwa przemysłowego oraz komunalnego i indywidualnego.

Bezpieczne przejście dla pieszych

bezpieczne przejscieZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

ENIS Sp. J.wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.