Modernizacja oświetlenia kojarzy się najczęściej z możliwością obniżenia kosztów energii elektrycznej. I jest to rzeczywiście jeden z najbardziej efektywnych sposobów na uzyskanie tych oszczędności, szczególnie w przypadku przestarzałych i niefunkcjonalnych systemów oświetleniowych.
Należy jednak pamiętać, że przebudowa systemu oświetleniowego może przynieść wiele innych korzyści, w zależności od rodzaju i stopnia planowanej modernizacji.
W zależności od stanu istniejącego, zdefiniowanych potrzeb oraz posiadanych środków finansowych, modernizacja oświetlenia może obejmować następujące elementy:
- wymiana opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne – podstawowy element modernizacji, przynoszący niemal natychmiastowe wymierne korzyści,
- montaż optymalnych opraw w stosunku do celów, które mają spełniać – minimalizacja nieprawidłowo rozprowadzanego światła, poprzez montaż opraw, które oświetlają konkretne punkty - bez zbędnego świecenia w górę czy też na boki (zapobieganie śmiecenia światłem),
- montaż inteligentnych systemów sterowania oświetleniem – innowacyjny i uzupełniający element modernizacji, sprawdzający się przede wszystkim przy modernizacji oświetlenia ulicznego (duża liczba punktów świetlnych), umożliwiający optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów oświetleniowych.
Modernizacja oświetlenia może przynieść w efekcie różnokierunkowe korzyści, w tym:
- obniżenie kosztów energii elektrycznej i funkcjonowania całego systemu,
- obniżenie kosztów serwisowania i obsługi systemu oświetleniowego,
- podniesienie komfortu użytkowania, monitorowania, serwisowania i obsługi systemu oświetleniowego,
- dostosowanie jakości światłą do przestrzeni, którą ma oświetlać,
- pozytywny wpływ na ochronę środowiska, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
- podniesienie komfortu użytkowników, zarówno w przypadku oświetlenia zewnętrznego (dobrze oświetlone obiekty na drodze, poprawa widoczności, minimalizacja „śmiecenia” światłem, redukcja światła przeszkadzającego), jak i oświetlenia wewnętrznego (dostosowanie rodzaju i mocy światła do potrzeb użytkowników danego obiektu, zmniejszenie zmęczenia oczu),
- podniesienie bezpieczeństwa użytkowników dróg, w szczególności pieszych,
- poprawa wizerunku i estetyki miejscowości.
Każda inwestycja związana z modernizacją oświetlenia, która ma przynieść osiągnięcie oczekiwanych celów, musi być dostosowana do specyficznych uwarunkowań danej inwestycji, a w szczególności inwestycja powinna:
- być częściowa lub pełna – w zależności od stanu istniejącego i potrzeb,
- być poprzedzona dokładną inwentaryzacją zasobów (infrastruktura, lokalizacja i zagospodarowanie obszaru, potrzeby użytkowników, którym ma służyć oświetlenie),
- być dostosowana do indywidualnych warunków lokalizacji oświetlenia (np. ulica, obiekt biurowy, obiekt oświatowy itp.),
- zapewniać zgodność z obowiązującymi przepisami i normami,
- dostosować funkcjonowanie systemu do pory dnia i nocy,
- prowadzić do wykorzystywania wykonywanych remontów i przebudów do przeprowadzenia modernizacji oświetlenia, w celu zapewnienia minimalizacji kosztów.
Należy podkreślić, że profesjonalnie i rzetelnie wykonana analiza wstępna oraz realizacja inwestycji może pozwolić na zwrot do 100 % kosztów inwestycji w okresie kilku lat. W latach 2014 – 2020 pojawiły się nowe możliwości na uzyskanie dofinansowania inwestycji (w przypadku inwestycji publicznych lub przedsiębiorstw), które dodatkowo podnoszą efektywność modernizacji oświetlenia.
Specjaliści firmy ENIS zagwarantują Państwu:
- przeprowadzenie dokładnej i rzetelnej inwentaryzacji wstępnej,
- opracowanie kompleksowej koncepcji prac modernizacyjnych wraz z analizą kosztową,
- wykonanie kompleksowego projektu technicznego,
- dobór optymalnych i energooszczędnych urządzeń,
- kompleksową realizację inwestycji.
Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi usługami w zakresie przeprowadzania optymalnej modernizacji oświetlenia, prosimy o kontakt.